V Olomoucké nemocnici se podařilo výrazně zlepšit nabídku i kvalitu stravy pro pacienty i personál. Zaměstnancům zde nabízí šest obědů včetně dvou dietních a obvykle také dvou vegetariánských. Pacienti, pokud nemají nějaké omezení, si elektronicky vybírají ze tří obědů: standardního, fit a vegetariánského. Postupně zde pracují i na zkvalitnění snídaní a večeří, a to ve smyslu větší nabídky čerstvé ovoce a zeleniny a lokálnosti surovin.
Krůtí kapsa se špenátem, pečený pstruh sypaný mandlemi či tofu na zelenině – takový výběr obědového menu měli v úterý 17. září 2020 pacienti ve Fakultní nemocnici Olomouc, jejichž zdravotní stav umožňoval běžné pokrmy bez zvláštních dietních omezení.
Největší zdravotnické zařízení na střední Moravě totiž spustilo pod záštitou ministra zdravotnictví první etapu projektu Nemocniční strava, který spočívá v podávání pestřejšího, kvalitnějšího a také zdravějšího jídla pacientům upoutaným na lůžku. Možnost výběru ze tří obědových nabídek v nedietním režimu je jedním z pilířů tohoto projektu.
V první, realizované, etapě se projekt zaměřoval nejen na zkvalitnění pokrmů podávaných hospitalizovaným pacientům, ale také na zvýšení úrovně služeb souvisejících se stravováním. „Celkový pocit z pobytu v nemocnici, včetně kvalitní stravy, zcela jistě spolurozhoduje o výsledcích léčby. Našim pacientům chceme poskytovat co nejvyšší kvalitu péče i komfortu a oblast stravování k tomu nepochybně patří,“ říká vedoucí projektu a ředitel Fakultní nemocnice Olomouc prof. MUDr. Roman Havlík, Ph.D.
Podle hlavní sestry Fakultní nemocnice Olomouc Ing. Bc. Andrey Drobiličové je strava jednou z častých oblastí, kterou si pacienti v nemocnicích přejí změnit. „Spokojenost pacientů se stravou v nemocnicích v rámci loňské ankety Nemocnice roku potvrdilo jen 51,6 % dotázaných. Na výsledky této ankety jsme se rozhodli reagovat projektem zaměřeným na zvýšení kvality naší stravy. Výběr ze tří alternativ nabízí vždy jedno vegetariánské jídlo a další dva pokrmy vycházející z odborných doporučení pro zdravou výživu. Jedno racionální menu striktněji respektuje zdravější výběr potravin s preferencí například celozrnných surovin, cereálií, ryb, luštěnin, zeleniny, ovoce a bez smažených pokrmů, zahušťování bílou moukou, uzenin a s omezením červeného masa. Druhé menu představuje spíše tradičnější českou kuchyni s lehčím ozdravěním receptur, aby byla uspokojena co nejširší paleta pacientů,“ popisuje hlavní sestra FN Olomouc.
Kontakt na organizátorku projektu ve Fakultní nemocnici Olomouc:
Mgr. Marie Kohutová, DiS., vedoucí Oddělení léčebné výživy,
tel.: +420 588 444 341, marie.kohutova@fnol.cz