Zahájením spolupráce zdravotnického zařízení s projektem Nemocniční strava od Globopolu se v Hloubětíně zavedl zavedl zcela nový nutriční systém. Cílem bylo nabízet pacientům stravu, která je nutričně bohatá, výživná a chutná a podpořit tak jejich rekonvalescenci. Snahou Lucie Paulusové bylo také v souvislosti se zavedenými stravovacími změnami monitorovat zdravotní stav pacientů a podpořit jejich povědomí o důležitosti zdravé výživy nejen při hospitalizaci, ale i při následné péči doma.
Zdravotnické zařízení
Zařízení VDH MED PROJECT a.s. se nachází se v areálu Hloubětínského zámečku, který je zapsán na seznamu kulturních památek České republiky. Jedná se o zařízení následné rehabilitační péče zaměřené na dechovou rehabilitaci (postcovid pacienti, pacienti s diagnózou plicní hypertenze, obstrukční plicní onemocnění apod.), nabízí však péči o širokou škálu pacientů a snaží se o jejich navrácení k soběstačnosti. V roce 2023 je v plánu otevření restaurace v areálu nemocnice, která bude sloužit jak klientům, tak veřejnosti.
Nový nutriční systém
V červnu 2021 začalo zařízení spolupracovat s diplomovanou nutriční terapeutkou Lucií Paulusovou, a to v rámci projektu Nemocniční strava pod záštitou think-tanku Globopol. Na základě této spolupráce zavedlo v rámci péče o pacienty zcela nový nutriční systém a vytvořilo nové jídelní lístky, dotazníky a materiály k monitorování pacientů, jejich nutričního stavu a rizika malnutrice.
Cíl nutriční péče
Cílem výživy je ve zdravotnickém zařízení především podpořit léčbu a rekonvalescenci pacientů nutričně bohatou, výživnou a chutnou stravou. Důležité je současně monitorovat jejich zdravotní stav a podpořit povědomí o významu zdravé výživy nejen při hospitalizaci, ale i doma. To bylo také jedním z hlavních cílů roku 2022, a proto se v Hloubětínském zařízení zaměřili na to, aby pacienti odcházeli informovaní, věděli, jak se stravovat a měli možnost případně konzultovat svou stravu i po odchodu domů.
Zájem pacientů o tyto informace následně vedl k vytvoření edukačních materiálů, které zařízení plánuje pacientům při ukončení hospitalizace předávat. Cílem je jednoduše jim vysvětlit, jak si snadno poskládat zdravý jídelníček ze skutečných potravin. Pomocníkem jim bude mimo jiné také web Průvodce skutečným jídlem. Pokud si pacienti nebudou doma svým jídelníčkem jistí, bude pro ně k dispozici navíc služba individuální konzultace s nutričním terapeutem zdravotnického střediska Hloubětín. Službu bude možné využít online po telefonu nebo osobně dle domluvy.
Zdravá kuchyně
Zdravotnické středisko Hloubětín si stravu z části připravuje svépomocí ve vlastní kuchyni a část jídel (především hlavní jídla), objednává u firmy HamHam. K dodaným pokrmům si vaří vlastní přílohy, přidávají zeleninu a ovoce a sami si také připravují studenou kuchyni. Během roku 2022 bude otevřena nová kuchyň, aby se všechna jídla již mohla připravovat přímo v Hloubětínském zámečku, čímž vznikne ještě větší prostor pro přípravu nutričně vyvážených jídel a větší dohled na složení jednotlivých porcí.
Jídelníček
Jídelníček pacientů se odvíjí mimo jiné od jejich fyzické aktivity v rámci rehabilitací a fyzioterapie. V případě vyšší potřeby bílkovin se pacientům podávají nutridrinky s konkrétním složením jednotlivých živin, připravují se výživná smoothie a do budoucna se uvažuje také o zavedení syrovátkových proteinů s kolagenem, kolostrem a kokosovým olejem.
Ukázka jídelníčku
Snídaně: strouhaný eidam, máslo, chléb, paprika.
Přesnídávka: ovocný salát s jogurtem a kokosem.
Oběd: pórkový krém s bramborem, moravský vrabec, špenát, šťouchané brambory.
Svačina: šopský salát.
Večeře: tuňáková pomazánka, bagetka, sezónní zelenina.
Příklady receptů
Jednoduchá tuňáková pomazánka
Suroviny na 4 porce:
2 plechovky tuňáka ve vlastní šťávě, 150g tvarohu, 2 lžíce (domácí) majolky nebo zakysané smetany, 1 lžička hořčice, cibule, sůl, pepř
Postup:
Tuňáka slijeme, smícháme s tvarohem, majolkou, hořčicí a nadrobno nasekanou cibulkou. Osolíme a opepříme dle chuti.
Ovocný salát s jogurtem a kokosem
Suroviny na 4 porce:
2 jablka, 2 banány, 1 pomeranč, hrst malin, šťáva z citronu, 400 g bílého smetanového jogurtu, 4 lžíce kokosu
Postup:
Jablka omyjeme, nakrájíme na malé kostičky a zakapeme citronovou šťávou, aby jablko nezhnědlo. Přidáme banán nakrájený na plátky, oloupaný a na kostičky nakrájený pomeranč a hrst malin. Smícháme se smetanovým bílým jogurtem a posypeme kokosem.
Jídelníček je velmi flexibilní a lze ho v případě potřeby měnit, např. jednotlivé svačinky lze prohazovat mezi dny dle potřeby, preferencí a aktuálního stavu pacienta. Přístup k pacientům je zde individuální a vedle zajištění živin je v Hloubětíně důležité i to, aby jídlo dobře chutnalo a pacienti byli spokojeni.
Kontakt na organizátorku projektu ve Zdravotnickém středisku Hloubětín: